Domoljubni radio

Portal domoljubnog radija

Nekategorizirano

1. tekst – Veteranski centri – podizanje kvalitete života hrvatskih branitelja

    Kako bi podigli kvalitetu života hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelj, osobito hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskoga rata, te osoba stradalih u obavljanju vojnih i redarstvenih dužnosti, pomogli njihovu oporavku i zdravstvenim tegobama koje život neminovno donosi, Ministarstvo hrvatskih branitelja još je prije nekoliko godina krenulo u izgradnju i opremanje veteranskih centara. Riječ je o centrima opremljenima za sveobuhvatnu skrb o braniteljskoj i stradalničkoj populaciji, gdje  na jednome mjestu, svi oni prolaze kroz, tako nužan, oporavak i liječenje. Ideju o osnivanju ovakvih centara pokrenuli su sami branitelji, a Ministarstvo hrvatskih branitelja formaliziralo je i pokrenulo sve nužne instrumente.

    Kao prvi u nizu izgrađen je i opremljen Dom hrvatskih branitelja u Lipiku, koji godišnje  može primiti do 50 branitelja. No  zbog ograničenih kapaciteta  i činjenice da su potrebe s vremenom bile sve veće, jer je sve veći broj branitelja pokazao interes za boravak i oporavak u veteranskom centru, na red se čekalo i više mjeseci. Kako bi se zadovoljile sve potrebe, smanjile liste čekanja i proširili kapaciteti, u projekt i financijsku podršku proširenju kapaciteta uključen je i Europski fond za regionalni razvoj (EFRR),  a dio sredstava i dalje se izdvajao iz državnoga proračuna. Tako su izgrađena i opremljena još četiri veteranska centra. Radi se o veteranskim centrima u Šibeniku, Sinju, Petrinji i Daruvaru. Kapaciteti centara su prošireni tako da sada kroz spomenute veteranske centre u kratkom razdoblju može proći 620 korisnika, a predviđa se da bi ove, 2024. godine,  kroz veteranske centre moglo proći čak oko 10 000 korisnika.

   Korisnici centara imaju mogućnost biti smješteni u nekom od centara na 20 dana ili, prema njihovim željama, biti uključeni u cjelodnevni boravak, s korištenjem sadržaja, ali bez noćenja. Na spomenutu se soluciju uključuju oni branitelji kojima je veteranski centar u blizini njihovih obiteljskih domova. No, tretman za sve korisnike je identičan i svi su oni uključeni u programe oporavka, kroz holistički, interdisciplinarni pristup i strogi nadzor medicinskog osoblja, fizioterapeuta, kineziologa, psihoterapeuta, njegovatelja, bez obzira jesu li smješteni u centru ili na terapijske tretmane dolaze iz svojih domova. . 

    S obzirom da je populacija hrvatskih branitelja sada več u starijoj životnoj dobi i da mnogi od njih ‘pate’ od zdravstvenih tegoba, ne samo kao posljedice ranjavanja i sudjelovanja u Domovinskome ratu, nego i kao poslijedica životnih situacija općenito, svima njima preporuča se korištenje boravka i oporavka u nekom od veteranskih centara. Brojni su benefiti boravka u centrima, tim više što je boravak ondje pod stručnim nadzorom liječnika, medicinskog osoblja, fizioterapeuta, kineziologa, psihologa i psihijatara, pa i duhovnika.

Sadržaji i usluge, od prehrane do boravka i terapeutskih tretmana, u veteranskim centrima za sve korisnike – hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji, potpuno su besplatne jer boravak u njima ide na teret i financiran je od strane Ministarstva hrvatskih branitelja. No, nemjerljivo je ono što branitelji dobivaju, a to je oporavak pa se tako unazad već nekoliko godina pokazalo da se boravak u veteranskim centrima očituje kroz poboljšanje općeg stanja korisnika, i zdravstvenog i psihofizičkog.

   Populacija hrvatskih branitelja, čija je sada proječna životna dob uglavnom od  60 do 70 godina starosti, doista zaslužuje boravak i tretman koji bi im, barem na trenutak, dao sadržaja i podignuo kvalitetu života. Velik broj branitelja do sada je iskusio sve blagodati boravka u nekom od veteranskih centara, a najbolji pokazatelj za to je i činjenica da gotovo svi žele ponovno doći.     

    No, da bi ostvarili usluge smještaja ili boravka u nekom od veteranskih centara nužno je pokrenuti postupak slanjem zamolbi korisnika koja se podnosi Veteranskom centru  (poštom ili osobno) na adresu Park Stara Trešnjevka 4, 10000 Zagreb ili na e-mail adresu korisnici@veteranskicentar.hr

Uz zamolbu nužno je da korisnik priloži i presliku osobne iskaznice, potvrdu o zdravstvenom stanju od liječnika obiteljske medicine na kojoj se nalazi popis dijagnoza s MBK kodom i nazivom dijagnoza, medicinsku dokumentaciju koju posjeduje i prema potrebi drugu dokumentaciju koju zatraži Veteranski centar, odnosno Stručno povjerenstvo za korisnike smještaja. Sa sobom je nužno obavezno ponijeti osobne dokumente, zdravstvenu iskaznicu i medicinsku dokumentaciju. Zaposlenici, ljubezno osoblje Veteranskog centra,  uputit će vas u sve postupke ažuriranja dokumentacije, i odgovoriti na vaša pitanja.

 Autorica teksta : Snježana Dukić Foto: Ministarstvo hrvatskih branitelja

Ciklus objava novinarskog projekta – Veteranski centripodizanje kvalitete života  – financijski podržava Agencija za elektoroničke medije kroz projekt “Poticanje novinarske izvrsnosti 2024.”

Preuzmi PDF