Sanader i Hernadi osuđeni
Ivo Sanader nepravomoćno je osuđen na šest godina zatvora, dok je čelnik MOL-a Zsolt Hernadi osuđen na dvije godine zatvora zbog afere ‘Ina-MOL’, presudio je zagrebački Županijski sud.
Vijeće zagrebačkoga Županijskoga suda kojim je predsjedavala sutkinja Maja Štampar Stipić osudilo je za korupciju bivšeg hrvatskog premijera u ponovljenom postupku, dok je Hernadiju ovo prva presuda.
Ivo Sanader nije došao na izricanje presude.
Sanader, kojega se osudilo da je 2009. primio mito od Hernadija, kako bi MOL-u omogućio stjecanje upravljačkih prava u Ini, uz prethodno izdvajanje neprofitnoga plinskoga biznisa, već je jednom pravomoćno bio osuđen za navedeni slučaj, međutim presudu je bio ukinuo Ustavni sud.
Naime, Sanadera je 2012. Županijski sud u Zagrebu bio zbog istoga djela osudio na 7 i pol godina zatvora. U to vrijeme, Državno odvjetništvo je dio postupka koji se odnosio na Hernadija stavilo u “fazu mirovanja” budući da se vodila međunarodna pravna bitka da se Hernadija ispita putem međunarodne pravne pomoći, a što je Mađarska odbila napraviti.
Vrhovni sud je Sanaderu kaznu za primanje mita od MOL-a smanjio na 6 i pol godina, no ubrzo Ustavni sud ukida tu presudu, kao i presudu u slučaju Hypo smatrajući da su Sanaderu bila povrijeđena ustavna prava. Slučaj se vraća na ponovljeno suđenje na zagrebački Županijski sud, a ubrzo Vrhovni sud odlučuje da Sanaderu više ne može suditi sudac IvanTurudić, već slučaj dobiva drugo vijeće.
Spis u slučajevima Ina-MOL i Hypo se razdvaja na dva predmeta, u kojima će se zasebno suditi, a u međuvremenu USKOK podiže i optužnicu protiv Hernadija, tako da slučaj Ina-MOL prvi put dobiva dva optuženika – Sanadera zbog primanja mita, i Hernadija zbog davanja toga istoga mita. Hernadiju se pak sudilo u odsutnosti.
Na ponovljenome suđenju izvedeni su ponovno svi isti dokazi kao i na prvome suđenju Sanaderu, s time da je USKOK “pojačao” svoje argumente materijalima dobivenim od Austrije, a iz kojih proizlazi da je jedna od dvaju off-shore tvrtki preko kojih su išle isplate, 2009. bila u vlasništvu prijašnjeg šefa MOL-a te tadašnjega glavnoga Hernadijevoga savjetnika Jozsefa Totha.
Obrana je pak tvrdila kako je RobertJežić izmislio čitavu priču te da su isplate Ježićevoj tvrtki zapravo bile isplate za Ježićevo lobiranje u projektu Družba Adria, a ne mito za njegovoga tadašnjega prijatelja Sanadera.
Današnju odluku Sanader je dočekao u Remetincu gdje se nalazi na izdržavanju kazne u slučaju Planinska, dok je Hernadi u Mađarskoj koju više ne smije napuštati od kada je reaktiviran hrvatski Europski uhidbeni nalog protiv njega. Piše jutarnji
Mario Strinavić