Slavonski Brod kao industrijsko srce Slavonije
Održana tribina pod nazivom: Slavonija – poželjna destinacija za ulaganja i razvoj poduzetništva i inovacija u elektro-strojarskoj tehnologiji“
Slavonski Brod, 15. siječnja 2020. U organizaciji CTR-a- Centra za razvoj Brodsko-posavske županije danas je u Svečanoj dvorani „prestige” u Slavonskom Brodu održana tribina pod nazivom nazivom:„Slavonija – poželjna destinacija za ulaganja i razvoj poduzetništva i inovacija u elektro-strojarskoj tehnologiji”. Tribina je organizirana u okviru provedbe strateškog razvojnog projekta RTICS (Regionalni tehnološki i inovacijski centar za strojarstvo) koji se odnosi na izradu projektno-tehničke dokumentacije i drugih elaborata za financiranje iz ESIF 2021-2027.
Uz brojne sudionike, poduzetnike i inovatore, današnjoj tribini nazočili su državni tajnik Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta Zdenko Lucić, državni tajnik Ministarstva rada i mirovinskog sustava Dragan Jelić, državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU Velimir Žunac, zamjenici župana Brodsko-posavske županije Stjepan Bošnjaković i Damir Mirković, predstavnici Grada Slavonskog Broda, direktor projekta RAS Sporazum za Slavoniju, Baranju i Srijem iz Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj Austin Kilroy, međunarodni stručnjak za inovacije i obrazovanje Svjetske banke Danica Ramljak, direktorica CTR-a Mirela Brechelmacher i brojni drugi.
Na današnjoj tribini rečeno je kako je Projekt trenutno u fazi pripreme tehničke dokumentacije, čija vrijednost je 3,8 mil. kuna, a prijavljen je u sklopu Razvojnog sporazuma za područje Slavonije, Baranje i Srijema. Kao partner na projektu sudjeluje Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, čime se želi osigurati sinergija gospodarstva i znanosti. Tijekom projekta će se razviti suradnja i odnosi sa svim relevantnim znanstveno-istraživačkim / inovacijskim institucijama (javnim i privatnim) u RH kako bi se postiglo sinergijsko djelovanje, odnosno u RTICSu uspostavio komplementaran opseg djelatnosti (suradnja gospodarstva, sustava strukovnog i visokog obrazovanja te istraživačko-inovacijske infrastrukture) na razini Slavonije, RH i šire regije.
Centar je osmišljen, kao dio regionalne inovacijske infrastrukture, u svrhu pružanja podrške podizanju kapaciteta za razvoj i inovacije te jačanja međunarodne konkurentnosti regionalnog poslovnog sektora, uglavnom poduzetnika kojima nedostaju vlastiti kapaciteti za razvoj i inovacije.
Ključne usluge RTICS-a uključuju tehnološke usluge i usluge inženjeringa u područjima 3D tehnologija, naprednih proizvodnih tehnologija, naprednih materijala, automatizacije i robotike, digitalne transformacije; programe usavršavanja u području naprednih proizvodnih tehnologija, 3D tehnologija, automatizacije i robotike, upravljanje inovacijama; usluge poslovne podrške u područjima inovacijskih programa za MSP-ove, razvoja novih proizvoda i usluga, transfera znanja i tehnologije, komercijalizacije inovacija, internacionalizacije poslovanja; usluge inkubacije novoosnovanih inovativnih tehnološko orijentiranih tvrtki; te zakup prostora i opreme.
Projektom je također planirana izrada sektorske analize / strategije kao podloge za prijavu projekta na ESIF 2021-2027, umrežavanje sa sličnim inicijativama, projektima, centrima i EU platformama kako bi se osigurala mogućnost financiranja iz različitih programa EU (održivost).
O ulozi ministarstava u cijelom projektu nešto više kazao je državni tajnik Dragan Jelić: “Uloga ministarstava je velika prvenstveno u podršci ovom Centru. Ovaj Centar je ono što treba ne samo našem gradu i županiji nego cijeloj Slavoniji i Baranji, a pošto je Slavonski Brod centar metalne industrije logika je da taj Centar i bude u Slavonskom Brodu. Dok sam još bio u Ministarstvu regionalnog razvoja uspjeli smo kroz tehničku pomoć za strateške projekte u Slavoniji, Baranji i Srijemu osigurati sredstva za projektnu i tehničku dokumentaciju, za koja se ovaj centar uspio javiti za što će uskoro biti potpisan i ugovor. To je preduvjet da se financira ovih 7 milijuna eura ili koliko se već pokaže potreba u slijedećem financijskom razdoblju koje stiže već slijedeće godine. Znači ima vremena da se pripremi projektna dokumentacija i projekt te kad se raspišu prvi natječaji da se Centar može prijaviti. Sva tri ministarstva daju vliku podršku ovom projektu i davat će je i u slijedećem financijskom razdoblju. Bitno je naglasiti da se kroz EU fondove može financirati infrastrukturna komponenta, oprema i sve ostalo. Ministarstvo rada može one, takozvane „soft”aktivnosti, odnosno sve što se u Centru događa –od edukacije do zapošljavanja, subvencija itd. Ministarstvo gospodarstva, kao krovno ministarstvo je zaduženo za privlačenje investicija i da taj Centar na kraju ima funkciju privlačenja investitora u našu županiju i da preko ministarstva gospodarstva dobiju one olakšice koje mogu dobiti kroz Zakon o poticanju ulaganja. Uvjeren sam da će ovaj projekt tu zaživjeti jer ima i puno potreba i puno „zdravih” firmi.” – kazao je Dragan Jelić predstavnicima medija.
O važnosti centra za Brodsko-posavsku županiju nešto više rekao je zamjenik župana Stjepan Bošnjaković: „Ono što je intencija ovog projekta, mogli smo vidjeti i na današnjoj tribini gdje smo okupili i poduzetnike iz djelatnosti strojarstva i metaloprerađivačke industrije u najširem smislu i znanstvnu zajednicu, dakle, sveučilišta, fakultete i veleučilišta i inovatore jer nam je ideja da kroz istraživanje, razvoj i inovacije u segmentu strojarstva i metaloprrađivačke industrije povežemo znanstvenu zajednicu i poduzetnički sektor kako bi potakli i povećali konkurentnost ove grane industrije u našoj županiji. Upravo je Centar to mjesto, a poduzetnici su definirali koje su to aktivnosti koje bi Centar trebao pružati njima, inovatorima i poduzetnicima kako bi opravdao svoju namjenu. Nikada nije kasno za nove iskorake, i ovaj centar je nešto što nam je nedostajalo ranije i što je, možda, trebalo i ranije pokrenuti. Kroz razvojni sporazum za Slavoniju, Baranju i Srijem mi smo definirali nekoliko projekata koji će se putem sredstava Svjetske banke Europske unije financirati u smislu pripreme za zalihe strateških projekata. Na početku smo i izrade nove Razvojne strategije Brodsko-posavske županije koja će se temeljiti na nacionalnoj Razvojnoj strategiji koja je u završnoj fazi izrade i usvajanja u Hrvatskom saboru. U tom smislu smo definirali ovaj projekt kao jedan od strateških i razvojnih projekata za razvoj gospodarstva, industrije i stvaranja novih radnih mjesta u narednom razdoblju.” – kazao je Bošnjaković.
Kako je nositelj projekta Centar za razvoj, nešto više o njegovoj ulozi i značaju za županiju kazala je ravnateljica Mirela Brechelmacher: „Radi se o regionalnom, strateškom projektu kojim mi u provome redu želimo pomoći poduzetnicima da otvore nova industrijska radna mjesta koja će biti adekvatno plaćena tako da se naši mladi ljudi po završenom školovanju, bilo strukovnom, bilo visokom odluče raditi u Slavoniji. Na današnjoj tribini predložili smo cijeli popis usluga i aktivnosti koje bi Centar, po našem mišljenju, trebao pružati budućim poduzetnicima i inovatorima. Kako smo čuli na tribini poduzetnicima najviše treba financijska pomoć, dakle, da netko drugi sudjeluje u pokrivanju troškova prilikom izrade inovacija, razvoja novih proizvoda i sličnih stvari”. –kazala je Brechlmacher.
M.Strinavić