HVIDR-a Nova Gradiška obilježila Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje
Prezentiramo Vam tekst i fotografije koje smo primili po HVIDRe Nova Gradiška.
U spomen na sve ubijene, nestale, zatočene hrvatske branitelje i civile u Vukovaru i Škabrnji stradale u srpskoj agresiji 1991. godine HVIDR-a Nova Gradiška obilježila je Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje.
Sva ova sjećanja na žrtve Domovinskog rata su stalno u nama, to nije samo Vukovar i Škabrnja nego su to sva ratišta diljem Lijepe Naše gdje se ginulo i gdje su, hrvatski ratnici davali sebe za stvaranje Domovine. Danas su to dani ponosa, duboke emocije, od spremnosti davanja vlastitog života za slobodu i dostojanstvo hrvatskog naroda. Svim žrtvama poklonila se Hrvatska. Kako bi odali počast njegovim herojima i svim braniteljima koji su dali živote za stvaranje Lijepe Naše HVIDR-a NG je u suradnji sa udrugama proisteklih iz domovinskog rata (Udruga roditelja poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Nova Gradiška, Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata121. b.-p. NG , Udruga specijalne policije ZEBRE Nova Gradiška, Udruga policije BPŽ , krenula sa kolonom sjećanja do biste prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana gdje su zapalili lampione, te kod Spomenika poginulih i nestalih hrvatskih branitelja gdje je položen vijenac i zapaliti lampioni. Nastavak kretanja kolone je do kružnog toka (Kaufland) gdje se kod murala odala počast poginulim herojima paljenjem lampiona. Na povratku je grad obasjan lampionima oblika vodotornja. U znak sjećanja na heroje Vukovara i Škabrnje pokazujemo da ih nismo i da ih nikada nećemo zaboraviti. Na kraju se zahvaljujemo svim članovima udruge HVIDR-a NG, predstavnicima ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata koji su sudjelovali u koloni sjećanja te Gradu Nova Gradiška na pokroviteljstvu.
Iz povijesti:
Sukobi kreću 1. svibnja 1991. kada su prvi hrvatski redarstvenici krenuli skidati srpsku zastavu u Borovu Selu, ranjena su 2 policajca i zarobljena 2 policajca. Odmah nakon toga hrvatski policajci su krenuli po zarobljene suborce ali je došlo do otvaranja vatre sa četničke strane te je poginulo 12 Hrvatskih policajaca, a tijela nekih od njih bila su masakrirana. Početkom kolovoza počinje granatiranje grada Vukovara. Veći sukobi su krenuli 25. kolovaza 1991. Grad Vukovar je bio u okruženju 87 dana. 2.717 hrvatskih branitelja i civila je ubijeno ili poginulo. Iz potpuno razrušenog Vukovara protjerane su gotovo 22.000 ljudi, a u srpske logore odvedeno je više od 5.000 branitelja i civila. Republika Hrvatska još uvijek traga za 1803 osobe nestale i smrtno stradale u Domovinskom ratu od kojih je 500 osoba s područja Vukovarsko -srijemske županije.
Na popisu nestalih iz samoga Grada Vukovara su 374 osobe za kojima se još uvijek traga.
Tog istog dana kada su četnici okupirali Vukovar izvršen je napad na Škabrnju gdje su četnici napravili pokolj na 84 Hrvatska branitelja i civila te poravnali selo sa zemljom.