Domoljubni radio

Portal domoljubnog radija

AktualnoGrad i okolica

Moramo prevladati sve teškoće i nastaviti razvoj grada – intervju v.d. gradonačelnik Borislav Vidošić / AUDIO

Intervju povodom Dana grada Nove Gradiške s v.d. gradonačelnikom Borislavom Vidošićem.

Poslušajte naš razgovor ili pročitajte tekstualni intevju objavljen u najnovijem broju jedinog tjednika u Brodskoposavskoj županiji u POSAVSKOJ HRVATSKOJ

Evo 8. prosinca je bio Dan grada Nove Gradiške i Dan novogradiške župe BZBDM , no ove godine nema niti svečane sjednice Gradskog vijeća niti nekih drugih prigodnih svečarskih događaja izuzev odavanja počasti poginulim, nestalim i preminulim hrvatskim braniteljima. Što o tome u uvodu možemo reći?

Pa da, eto vidite, zbog epidemioloških razloga zbog korona krize sve smo bili prinuđeni otkazati odnosno prilagoditi novonastaloj situaciji. Na prvom mjestu je zdravlje ljudi, a onda sve ostalo. Uvjereni smo kako ćemo, kada se siutacija s pandemijom smiri, moći odraditi i svečanu sjednicu Gradskog vijeća na kojoj ćemo dodijeliti priznanja za ovu godinu. Ove godine nije bilo niti tradicionalne manifestacije Novogradiško glazbeno ljeto, neće biti niti klizališta i još puno toga na što smo navikli, ali to je jednostavno nužno. I ove godine ćemo organizirat i izbor najboljih sportaša grada za ovu godinu ali isto vrlo je upitno kada ćemo i dodijeliti odličja najboljima.

Vratimo se na početak ove godine prije pojave korona krize i sveg onoga što se događalo s bivšim gradonačelnikom Vinkom Grgićem koji je još uvijek u pritvoru u Remetincu zbog istražnog postupka u kojem ga se sumljiči za koruptivna djela u sferi gospodarskih aktivnosti. Tko bi se nadao ovako turbulentne godine za Novogradiščane?

Nitko se tome nije mogao nadati niti u najružnijim snovima. Ova godina je trebala biti najuspješniaj u mandatu ove gradske vlasti imali smo jako veliek ambicije. I sami ste kazali kako je naš grad u brojnim medijima, na web portalima, na televizijama i u novinama svugdje istican po svemu najboljem za primjer drugima, a pogotovo kada je riječ o gospodarskim aktivnostima, povlačenju sredstava iz EU fondova, velikim kapitalnim investicijama i dinamičnom razvoju. Proračun se punio sjajnom dinamikom i ništa nije ukazivalo na bilo kakva krizna stanja nego na jedan konstantan napredak i progresivan rast. Isticani smo kao ogledni primjer kako treba rukovoditi i razvijati mali hrvatski grad poput našeg. Iza toga je došao mjesec ožujak i travanj i krenuli su problemi koje je uzrokovao korona virus, i mi smo odmah najozbiljnije prinuli na posao zaštite pučanstva.

Da, upravo ste vi bili na početku i predsjednik Kriznog stožera civilne zaštite grada Nove Gradiške?

Da, ja sam inače bio zamjenk gradonačelnika za društvene djelatnosti, i prvi sam zamjenik gradonačelnika, kako je to regulirano odgovarajućim pravnim gradski aktima. Imenovan sam na tu dužnost i svakodneno smo slijedili upute Državnog stožera CZ RH i gotovo svaki drugi, treći dan išli i na sastanke Stožera CZ BPŽ u Slavonski Brod. Ništa se nije prepuštalo slučaju i ovom prigodom bih se zahvalio djelatnicima gradske uprave na vrlo velikoj odgovornosti, zatim posebno ravnatelju OBNG dr. Josipu Koldzieju koji je odradio ogroman posao reorganizacije i prilagodbe u našoj bolnici, no ne zabravimo i naše građane koji su od prvog dana korona krize pokazali jako vleiku odgovornost i ozbiljnost. Smatram kako smo dobro to odradili u onoj prvoj fazi, a ovako veliki broj zaraženih, sada kasnije ove jeseni i zime mi nismo mogli spriječiti jer je tu riječ o globalnom problemu na državnoj pa i svjetskoj razini, jer se svugdje bilježi ogroman broj oboljelih. Kada sam preuzeo funkciju v..d. gradonačelnika predsjednik SCZ NG preuzeo je kolega Marko Ćosić.

Idemo sada spomenuti sve ono što se događalo oko pokretanja istrage protiv gospodina Vinka Grgića. Kako ste vi to osobno doživjeli a kako gradska uprava?

Sve nas je to jako iznenadilo i pogodilo. Institucije rade svoj posao i na kolegi Grgiću je da dokaže svoju nevinost u onom segmentu za kojeg ga se tereti. Tu je riječ o individualnoj odgovornosti što je jako bitno u cijeloj priči. Proces je nažalost dugotrajan i ostavlja traga kako na njemu tako i na svima nama. Ovdje nije došlo do krize rada gradske uprave. Podsjetit ću vas kako je gradonačelnik najprije meni dao punomoć da obnašam njegovu dužnost, a kasnije sam nakon davanje njegove ostavke postao v.d. gradonačelnik. Ja sam po preuzimanju dužnosti obavio dogovarajuću rekonstrukciju, te oformio mali tim u kojem su još i 3 moja suradnika i mi gotovo svakodnevno analiziramo i reagiramo na situacije npr. vezane uz gradnju komunalne infrastrukture, proračunska pitanja i ostalo. Ništa nije van kontrole i o svakom segmentu se vodi briga. Kao što vidite i sjednice Gradskog vijeća su redovne i doista i svi vijećnici i članovi gradske uprave trude se pomoću u ovim teškim trenutcima. Mi se svi nadamo kako bi se gospodin Grgić mogao ovih dana naći na slobodi i to bi nam bilo jako drago. Inače u tom istražnom postupku 17 ljudi iz komunalnog odjela davalo je iskaze istražnim tijelima. Osobno nisam davao nikakve iskaze. Pretpostavljam da je naglasak u istrazi na komunalnim djelatnosti. Neki ljudi koji su dali iskaz rekli su mi da nemaju pojma zašto su uopće bili pozvani te da nisu imali nikave spoznaje o detaljima oko kojih su ispitivani jer to nije u njihovoj ingerenciji. Što se tiče našeg rada u gradskoj upravi bez gradonačelnika Grgića, mi se trudimo realizirati zacrtani plan i ono što je obećano građanima. Dakle gradit će se sve ono što se sufinancira europskim novcem pa tako i primjerice projekt gradskih bazena, niz je tu projekata koje bih sada mogao nabrojati. Kriza zbog korone zahvatila je i financije državne razine, a i mi smo morali odreagirati rebalansom. Mogu potvrditi kako je gradski proračun stabilan i nema tu razloga za brigu. To ćemo sve prebroditi, pa vidite kako nastojimo svima osigurati plaće i ne moraju se ljudi bojati. Nadamo se kako ćemo se dogodine vratiti u normalan život, ali i sada sve naše obveze mi ispunjavamo.

U ovom razgovoru spomenut ćemo vašu kolegicu i zamjenicu gradonačelnika Ivanu Trupina koja se kroz svoje izjave u medijima i na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća požalila kako je namjerno zapostavljena u aktivnostima koje treba obnašati kao zamjenica gradonačelnika za segment gospodarstva. Što vi o tome možete reći?

Pa ja mislim kako je kolegica Trupina očito imala nekih nesuglasice sa gospodinom Grgićem, a ti detalji mi nisu poznati, no osobno s njom nemam nikakvih nesuglasice i dapače zajedno smo i ovih dana bili u nekoliko prigoda na određenim događajima. I mene je malo zasmetalo na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća koja se održavala baš na Svjetski dan zaštite žena od nasilja, kada je povučena paralela s njenim osjećajem zapostavljenosti u gradskoj upravi sa nasiljem nad ženama, mobingom i slično. Mislim da je to bilo pretjerano i neprimjereno. Mislim da za takve tvrdnje nema argumenata. Evo navest ću vam banalan primjer. Otkad sam ja na funkciji zamjenika gradonačelnika od 2017. godine do danas, imao sam 14 putnih naloga a kolegica Trupina 98. Mislim kako je i taj podatak svjedoči kako se njoj ništa nije branilo i nije ju se sputavalo u radu. S druge strane mislim kako Ivana ima pravo reći svoje mišljenje i ukazati na problem ako on doista postoji, samo čini mi se da je sve to rekla u kontekstu činjenice kako je nedavno izašla iz SDP-a te kako se na određeni način već priprema za slijedeće lokalne izbore u svibnju slijedeće godine kao samostalna kandidatkinja.

Imate li vi ambicija kandidirati se također? Želite li biti na slijedećim izborima biti izabrani za gradonačelnika?

Ja nemam te ambicije i neću se kandidirati, ali samo jednu stvar ne bih odbio, a to je ako se na izborima opet kandidira gospodin Vinko Grgić. Kad bi me on ponovno pozvao u svoj tim, ja bih na to pristao jer ga poštujem kao čovjeka i prijatelja. Ja sam rođeni Novogradiščanin i tu ću vjerojatno biti i sahranjen. Želim biti iskren i pošten prema sebi i svima ljudima koji me znaju, pa bih tako postupio.

Vratimo se na ovu činjenicu kako ništa nismo ove godine posebno mogli organizirati za Dan grada, a lani smo feštali čak tri mjeseca tim povodom. Bila su tu razna kulturna, spoetsak i druga događanja, a ove godine slabo. Za kraj vaša kratka poruka građanima Nove Gradiške i ostalom puku.

Ma nevjerojatna je ova godina u negativnom smislu i onda još od korone umre i naš dragi župnik Župe BZBDM vlč. Branko Gelemanović. To je bio divan svećenik i čovjek s kojim je bilo zadovoljstvo surađivati. Koliko se samo svim srcem i žarom založio za obnovu naše župne crkve. To su neke više sfere na koje mi ne možemo utjecati. Povodom Dana grada čestitam prije svega svim našim građankama i građanima. Nemojte nam što zamjeriti jer sve što radimo nastojimo raditi u najboljoj vjeri. Hvala svima koji se ponašaju korektno i u ovim teškim trenuticima kada strahujemo i od pandemije i u nekoj smo neizvjesnosti što će biti sutra. Molimo Boga da se što prije svi vratimo u normalan život i očuvmo naše zdravlje. Poseban pozdrav upućujem i svim stanovnicima naše Brodsko posavske županije uz najbolje želje za zdravljem i uspjehom u životu.

Preuzmi PDF