2/5 Veteranski centri – podizanje kvalitete života hrvatskih branitelja- Veteranski centar Lipik i Daruvar
Dom hrvatskih veterana Lipik
Prvi izgrađeni Dom hrvatskih veterana nalazi se u Lipiku, gradiću u srcu zapadne Slavonije, prvom oslobođenom gradu u Domovinskom ratu. Riječ je o „Pilot projektu Doma hrvatskih veterana“, izgrađenom radi ublažavanje negativnih posljedica Domovinskog rata. Moderna je to rehabilitacijska ustanova koja je, kao pilot projekt, osmišljena da postavlja standarde kvalitete u pružanju sveobuhvatne skrbi hrvatskim braniteljima, članovima njihovih obitelji te civilnim žrtvama Domovinskog rata.
Multidisciplinarnim djelovanjem stručnjaka iz biomedicinskog i društveno-humanističkog područja, korisnicima je na jednom mjestu omogućena rehabilitacija, ali i potpunija društvena uključenost, usvajanje novih znanja i vještina, a zatim i jačanje samopouzdanja i samopoštovanja, veći stupanj samostalnosti te jačanje osobnih potencijala. Naime, cilj je na taj način doprinijeti kvaliteti života korisnika, a pružanjem psihosocijalne preventivne i zdravstvene skrbi te savjetovanjem na poticanju rada braniteljskih socijalno-radnih zadruga, raditi na konkurentnosti hrvatskih branitelja na tržištu rada. Kroz Dom hrvatskih veterana u Lipiku dosad je prošlo više od 3.500 korisnika.
Kao što smo već spomenuli, Dom hrvatskih veterana pruža usluge smještaja ili boravka, a potencijalni korisnici usluga mogu biti hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata, članovi obitelji smrtno stradalog, nestalog ili umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, članovi obitelji nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, članovi obitelji umrlih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, članovi obitelji hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, osobe stradale u obavljanju vojnih i redarstvenih dužnosti u stranoj zemlji u okviru mirovnih snaga i mirovnih misija, stradali pirotehničari i članovi obitelji stradalih pirotehničara, te mnogi drugi. Treba naglasiti da kada je korisnik hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata I. skupine koji koristi usluge osobe za pružanje njege i pomoći-njegovatelja, pravo na korištenje usluga Doma zajedno s korisnikom može ostvariti i njegovatelj.
U Domu hrvatskih veterana u Lipiku koriste se usluge koje su specifične samo za ovakav tip preventivno rehabilitacijske ustanove, točnije – socijalna usluga savjetovanja i pomaganja, psihosocijalna podrška, kineziterapija, sport osoba s invaliditetom, sportska rekreacija, preventivne zdravstvene aktivnosti, psihoedukacije, grupna podrška, radna terapija, resocijalizacija korisnika kroz društvene i sportske aktivnosti, edukacija s ciljem stjecanja novih vještina, navika i znanja te korištenje bazena u specijalnoj bolnici Lipik koja se nalazi nasuprot Doma veterana.
Veteranski centar Daruvar
Otvoren sredinom studenog prošle godine, Veteranski centar u Daruvaru najveći je centar izgrađen i opremljen u sklopu projekta sufinanciranog sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Daruvarski veteranski centar vrijedan je 14 milijuna eura, smješten je neposredno uz Rimsku šumu i Daruvarske toplice te je opremljen s 200 ležajeva, godišnje može primiti gotovo tri tisuće korisnika.
Vjerojatno i nema onih koji na spomen Daruvara, grada u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, ne bi pomislili na Daruvarske toplice. Lječilište u kojima su mnogi tražili oporavak od svojih zdravstvenih tegoba i čija je blagotvorna termalna voda doista liječila umorne i oporavljala ranjene. Daruvar je i grad, koji je, poput susjednog Lipika, među prvima u Domovinskom ratu pretrpio okupaciju i razaranja, prve žrtve…
Daruvar je hrvatskim braniteljima stoga odlučio iskazati svoju zahvalnost i poštovanje za sve što su ti hrabri ljudi učinili za njega tijekom Domovinskoga rata pa je u neposrednoj blizini jednog od najpoznatijih lječilišta, osigurao i prostor za izgradnju veteranskog centra.
Ukupne površine od nešto više od 9 tisuća metara četvornih izgrađen je Veteranski centar Daruvar. Smještajni kapaciteti broje čak 200 kreveta, a korisnicima je na raspolaganju i prostor za dnevni boravak, prostor za radnu terapiju, prostor za fizioterapiju, kapelica, mediateka, restoran, fitnes centar, te bazen. U centru se provode različite edukacije, seminari, radionice, treninzi kojima je u cilju osnažiti potencijal korisnika za zapošljavanje i poduzetništvo te uključiti ih u rad zadruga hrvatskih branitelja kao dio radne terapije. Sveobuhvatnim pristupom na jednom mjestu omogućava se podizanje kvalitete življenja korisnika kao i njihovog socio-ekonomskog položaja. Uloga veteranskih centara očituje se prvenstveno u poboljšanju općeg stanja korisnika i njihovom uključivanju u društvenu zajednicu, pa se i na taj način rad centara predstavlja dodatnu vrijednost i nadogradnju postojećeg sustava skrbi za braniteljsko-stradalničku populaciju iz Domovinskog rata.
Autorica: Snježana Dukić Foto: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Ciklus objava novinarskog projekta – Veteranski centripodizanje kvalitete života – financijski podržava Agencija za elektoroničke medije kroz projekt “Poticanje novinarske izvrsnosti 2024.”